3. PÁN JEŽÍŠ JAKO PŘÍTEL A BRATR VŠECH LIDÍ

„Už vás nenazývám služebníky, protože služebník neví, co činí jeho pán. Nazval jsem vás přáteli, neboť jsem vám dal poznat všechno, co jsem slyšel od svého Otce.“ (J15,15)

„Vy jste moji přátelé, činíte-ii, co vám přikazuji.“ (J15,14)

Bůh tak miluje člověka, že posílá na svět svého Syna, který lidi nenazývá služebníky, ale přáteli. Nechová se k nim jako ke svým poddaným, ale jako ke svým bratřím a sestrám. Proto se Ježíš nenarodil jako vznešený malý princ na hradě nebo v paláci, protože by se ti nejchudší lidé k němu vůbec nedostali. Chudáka do bohatého paláce žádná stráž jen tak nepustí. A tak přichází na svět jako maličké chudé dítě, aby se s ním každý mohl setkat, aby se i ten největší chudák neostýchal za ním přijít, (pohled sv. Františka z Assisi) Pán Ježíš se za svého života k nikomu nechoval nepřátelsky. Každý byl pro něho přítel a bratr. Nezáleželo mu na tom, zda je chudý či bohatý. Pro každého přišel na svět, aby mu přinesl spásu. A tak se mezi jeho přáteli objevovali různí lidé, ženy, muži, bohatí i chudí. Do té doby se za vyvolený národ považovali jen Židé. Ježíš ukazuje, že bratři a přátelé jsou pro něj všichni bez rozdílu. Po svém Zmrtvýchvstání posílá učedníky „ke všem národům…“ . (Mt 28,19) (pohled sv. Ignáce z Loyoly- misie)

Ani já se nemusím výlučně kamarádit jen s těmi, kteří mi „sednou“. Obklopovat se lidmi, se kterými si rozumím, kteří jsou mi sympatičtí, a ostatní přehlížet. Pán Ježíš je bratr všech lidí. Zve mě, abych byl jeho přítelem. Mám se tak stát jeho apoštolem, který radostné poselství ukazuje opravdu všem. Není posláním každého člověka odjet do dalekých zemí za oceán, aby se i v tak vzdálených končinách lidé dozvěděli o Pánu Ježíši. Stačí, když se budeme snažit kamarádit se všemi, které nám Pán Bůh posílá do cesty, aby poznali, že Boží láska je tu pro všechny, a nebudeme se stydět za to, že chodíme do kostela.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..