30. AUGUSTIN JAKO KNĚZ A BISKUP OBHAJUJE VÍRU

Augustin se jednoho dne vydal na cestu do Hippo Regia, vzdáleného města, aby tam navštívil svého přítele. V městě navštívil nic netušící Augustin tamní baziliku. Když biskup kázal o nedostatku kněží a o tom, jak rád by k sobě dostal schopného pomocníka a kazatele, všichni se obrátili na Augustina. Augustin se dlouho zdráhal, protože se necítil být hoden takové služby. Nakonec souhlasil a přijal z rukou biskupa kněžské svěcení. Z bratra Augustina se tak stal především kněz, který přijetím kněžské služby na sebe vzal mnoho dalších závazků, které mu už bránily ve vedení kláštera v Thagaste. Atak ustanovil za představeného jednoho z mnichů. V městě Hippo Regio se v té době objevovalo mnoho hlasatelů různých učení, která ale byla nepravdivá, plná omylů. Mnozí jim přesto naslouchali. Největším Augustinovým úkolem se stalo kázání. Často se musel postavit proti nějakému učiteli a obhajovat učení Pána Ježíše. Takové obhajoby a diskuze bývaly veřejné, takže všichni mohli Augustinovi naslouchat. Snad nikdy neodešel jako poražený, s horlivostí a obrovským nasazením a láskou obhajoval učení o Pánu Ježíši, o křtu i celé církvi. Po takových veřejných kázáních se další a další lidé rozhodli nechat se pokřtít. Augustin se po několika letech stal i tamním biskupem. Ze všech biskupských povinností se stále nejvíc věnoval kázání, často i dvakrát za den; na psaní knih a dopisů měl již času méně. Všemožně se snažil obhajovat a ochraňovat církev, aby jí neuškodila mylná a bludná učení.

I v dnešní době se mnohdy dostaneme do situace, kdy je třeba obhájit svou víru. Třeba ve škole, když se nám spolužáci začnou posmívat nebo se jen podivovat, proč vlastně chodíme do kostela. V jejích očích je víra zbytečná, zastaralá, k životu neužitečná. Dokázali bychom si jako svatý Augustin svou víru obhájit? Někteří spolužáci a kamarádi zase věří „pochybným“ učením -sice jiným, než v době svatého Augustina, ale stejně mylným. Mohou to být nejrůznější horoskopy, předpovědi osudů, magická šťastná a nešťastná čísla. Dokážeme druhým ukázat, že naše učení je to pravé, které přináší radost?