41. POVOLÁNÍ CELNÍKA ZACHEA Lk 19, 1-10

Zacheus neměl mezi lidmi dobrou pověst. Patřil mezi celníky. Celník byl dobrovolným spolupracovníkem Římanů, který od Židů vybíral daně. I to byl důvod, proč nebyl celník mezi Židy oblíbený. Kamarádil se a spolupracoval s Římany, kteří Palestinu obsadili, a Židé se na ně dívali jako na své nepřátele a především na pohany. Živit se jako celník, výběrčí daní, nebylo nijak poctivé zaměstnání. Celník Často někoho okradl a sám sebe obohatil. Židé proto všechny celníky považovali za hříšníky. Zacheus neměl mezi Židy mnoho přátel. Vůbec se nechtěl s lidmi potkat. Možná se styděl i za to, že je moc malý. Přesto se rozhodl jít na místo, kudy měl Pán Ježíš procházet. Chtěl ho vidět. Říkalo se, že je prorok, že dělá zázraky, že je snad očekávaný Mesiáš poslaný od Boha. Možná v tom byla pouhá Zacheova zvědavost. Jak ten Ježíš vypadá? Co říká? Opravdu uzdravuje? A tak vylezl na strom. Když Pán Ježíš procházel kolem fíkovníku, na kterém se Zacheus schovával za větev, pohlédl nahoru a oslovil ho. Malého, neoblíbeného celníka bez přátel. Nejenže Zachea oslovil, dokonce se k němu pozval. Požádal Zachea, aby ho pohostil. Když okolostojící lidé Pánu Ježíši vyčítali, že si všímá zrovna takového člověka, odpověděl: „Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní.“ Ježíš se nezalekl Zacheových hříchů. Věděl, že hříchy i zranění, která po nich zůstala, může jako lékař uzdravit, On může i největšího hříšníka povolat, změnit a dát mu nové poslání, pokud ho dotyčný pozve; pokud dovolí, aby Pán Ježíš přišel k němu domů.

I my se mnohdy trápíme proto, že máme málo přátel, kteří nás neberou mezi sebe. Všichni si mají ve škole o přestávce s kým povídat, s kým si hrát, jít ven, jen já ne. Na táboře mají všichni kamaráda, se kterým budou nocovat ve stanu, jen já ne. A tak si můžu připadat, že jsem úplně „out.“ Možná se mým vrstevníkům nelibí jaké mám oči, vlasy, oblečení, že jsem moc malý nebo moc velký. Možná mi nechtějí nebo nemohou odpustit mou chybu.

Často se podobáme Zacheovi, který se někde přikrčuje a trápí se svou vinou nebo tím, jak vypadá. Chce se změnit a neví jak. Vůbec nás nenapadne, že zrovna nás by Pán Ježíš mohl oslovit. Ale na každého z nás volá: „Slez dolů. Neschovávej se. Dnes chci zůstat v tvém domě.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..