6. ROZHODNUTÍ PRO CHUDOBU – „OPRAVA CÍRKVE“

Jednou František zase trávil čas v okolí rozbořeného kostela sv. Damiána, kde se shromažďovalo a přebývalo mnoho malomocných. Malomocný byl považován za největšího hříšníka, budil největší odpor. Když chodil žebrat, musel zvonit zvonečkem, aby na sebe upozorňoval. Malomocenství je totiž nebezpečně nakažlivé.

K Františkovi promluvil Ježíš z kříže, který visel na zdi kostela: „Jdi, oprav můj dům, který se rozpadá.“ František se ihned pustil do práce. Začal opravovat nejprve kostelík sv. Damiána a poté i nedaleký kostel Panny Marie Andělské. Domníval se, že opravou domu myslí Ježíš právě tento kostelík. Až po čase pochopil, že svým domem myslel Ježíš celou CÍRKEV, která se v té době opravdu bortila v základech.

Hlavní starostí šlechticů, měst, knížat, ale i církve, byl majetek. Vládly peníze. Kláštery bohatly a řeholníci vynakládali mnoho sil a práce, aby svůj majetek udrželi a spravovali. Ne proto, aby z něj mohli mít užitek chudí jako v prvotní církvi, ale oni sami. Majetku se věnovala největší pozornost. Církev se tak vzdalovala od Ježíšova evangelia.

František pochopil, že toto je trhlina v Ježíšově domě, kterou je potřeba opravit. Nejlepším lékem a generální opravou byl příklad ÚPLNÉ CHUDOBY, nemít vůbec nic. Veřejně František odevzdal svému otci přepychové šaty a peníze, Zřekl se tak svého dědictví. Dal svému otci najevo, že nebude pokračovat v jeho obchodě, ani se nestane slavným rytířem. Nenechal si vůbec nic. Přijal jednoduchou suknici ušitou ze starých pytlů přepásanou provazem. Chodil bosý.

Bůh nechce po každém z nás, abychom se zřekli úplně všeho a žili někde v lese a chodili oblečení v šatech z pytloviny. Být chudý podle evangelia znamená hlavně umět se zříci toho, co nutně k životu nepotřebuji. Nemusím mít všechno, po Čem toužím. Nemusím mít ani to, co mají moji kamarádi a spolužáci – stejně drahé oblečení, hry, mobil.