7. FRANTIŠEK KOLEM SEBE SHROMAŽĎUJE SPOLUBRATRY

Nejprve se v celém Assisi o Františkovi mluvilo jako o bláznovi, protože se vzdal majetku, Žil v jeskyni poblíž opraveného kostelíka. Nechtěl se stát poustevníkem, protože poustevník měl v té době úctyhodné postavení. I této úcty se chtěl František zříci. Postupně za Františkem přicházeli muži, kteří společně s ním chtěli žít v úplné chudobě. Bránil se tomu, aby vytvořil nová zvláštní pravidla pro společný život. Říkal, že hlavním a jediným pravidlem je pro ně Kristovo evangelium.

Bratři se rádi setkávali s nemocnými, chudými, malomocnými, a tak uskutečňovali slova evangelia. Zvlášť ti jim připomínali Pána Ježíše, Božího Syna, který se nepohoršil nad tím vzít na sebe lidské tělo, narodit se v chlévě, celý život žít v chudobě a umřít v podobném opovržení, jakému bylí vystaveni malomocní. V té době přišla za Františkem Klára ze šlechtické rodiny. Chtěla ho následovat stejným způsobem života podle evangelia. František se dlouho modlil, ale nakonec nedovolil, aby žila s nimi jejich potulným životem. František jí však ukázal jinou cestu. Sám jí v opraveném kostelíku Panny Marie ostříhal vlasy na znamení zasvěcení se Bohu. Klára pak po Františkově vzoru založila poblíž tohoto kostela klášter Chudých paní, dnes po ní nazývaných klarisky.

František se nejvíce radil s Pánem Ježíšem o tom, co má dělat Hlavním životním pravidlem bylo pro něj evangelium. Právě v něm nacházel odpovědi na své otázky, v situacích, kdy si nevěděl rady. S kým já se nejvíc radím o tom, jak mám žít? Udělám to, co mi řekne kamarádka, co se dočtu v časopisu, co je právě moderní? Bereme do rukou evangelium, abychom dělali to, co nám řekne Pán Ježíš?