9. FRANTIŠEK VIDÍ PŘÍRODU JAKO MÍSTO, KDE SE USKUTEČŇUJE BOŽÍ OTCOVSTVÍ

Svatý František velmi obdivoval celé Boží stvoření, přírodu i lidi kolem sebe. Lidé v této době neměli k přírodě pěkný vztah. Věděli, že jim může ublížit, ohrozit je a oni se její síle neubrání. František neviděl v přírodě hrozbu, ale projev Boží lásky k člověku, která se ukazuje v celém stvoření. K jeho lásce ke zvířatům a všemu živému se pojí mnoho legend. Na většině obrazů je svatý František, jak káže ptákům, u nohou mu sedí „bratr vlk“. František poznával, že také skrze přírodu můžeme poznávat Boha jako dobrého Otce, který se o všechno dobře stará. Ne náhodou sv. Františka prohlásil Svatý otec Jan Pavel II. za patrona ekologů a ochránců přírody.

Na tuto zemi, kterou lidé tolik poničili hříchem, posílá Otec svého Syna jako nahé, bezbranné Dítě. František nad tímto důkazem Boží lásky žasl. Proto na Štědrý den roku 1223 v Gracciu vytvořil první živé jesličky, aby tuto velikou událost naší spásy co nejvíce zdůraznil a přiblížil obyčejným venkovským lidem. Přijímal celé stvoření, všechny živé tvory, dokonce slunce i měsíc za své bratry a sestry, protože mezi nás všechny přišel bratr Ježíš. Nejkrásněji to vyjádřil v chvalozpěvu známém jako Píseň bratra slunce.

Když umíral, nechal se položit na tvrdou zem, aby umíral tak, jak Pán Ježíš přišel na svět. „Maria porodila svého Syna, zavinula ho do plenek a položila do jeslí.“ Lk 2, 7. František toužil narodit se pro nebe stejně jako se Kristus narodil pro zem.

Je podzim, v přírodě je tolik krásy… Žádný technický výtvor (auta, stroje,…) nemalovali malíři tak často jako přírodu, lidi, plody země, roční období… A my všechno mnohdy bereme jako samozřejmost… Že se barví koruny stromů, opadává listí, zvířata si sama dokážou obstarat obživu na zimu, začne padat sníh – jak nádherná je jedna sněhová vločka… Úplně jsme zapomněli žasnout, jako když přijede černoušek z Afriky a poprvé uvidí sníh nebo my z Čech poprvé uvidíme moře. František uměl krásně žasnout, chválil Boha za celé stvoření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..