sv. Cyril Jeruzalémský

Přesné místo ani rok narození sv. Cyrila Jeruzalémského nejsou známy, ale pravděpodobně to bylo kolem roku 314 v Jeruzalémě. Už v mládí se v něm probudil zájem o mnišský život, studium bible a četbu spisů. Asi ve 20 letech se stal jáhnem a o 10 let později, v roce 345, přijal kněžské svěcení.

Asi v roce 348 po smrti jeruzalémského biskupa Maxima nastoupil na jeho místo. Na biskupském stolci v Jeruzalémě byl velmi horlivým duchovním pastýřem. Nicméně se tak dostal do sporů s metropolitou Akákiem, který ho neopodstatněně obviňoval z věroučných odchylek a pak z prodeje církevního majetku. Cyril Jeruzalémský v době velké nouze prodal drahé chrámové nádobí, aby zmírnil bídu chudého lidu. Akákios dosáhl toho, že byl Cyril dvakrát z Jeruzaléma vypovězen, a to v letech 357 a 360. Většinu vyhnanství prožil v maloasijské Tarze.

V roce 361 se z vyhnanství vrátil zpět do Jeruzaléma. Vyhnanství jeho lásku, kterou vyzařoval, neoslabilo. Žehnal, učil, pomáhal chudým, nemocným, opuštěným. Poslední léta svého života již spravoval biskupství nerušeně. V roce 381 a 382 se účastnil cařihradského církevního sněmu. Na sněmu byly mimo jiné přešetřeny a prohlášeny za neodůvodněné některé pomluvy proti jeho osobě. Nakonec se ukázalo, že byl důsledným zastáncem pravé nauky. Zemřel roku 387.

Po sv. Cyrilovi se dochoval list císaři Konstantinovi, v němž popsal světelný kříž, který se roku 351 objevil nad Jeruzalémem. Dalším důležitým textem je jeho kázání nad úryvkem z Janova evangelia. Nejvýznamnějším dokumentem je však 24 katechezí, jež napsal v době, když byl ještě knězem a na počátku biskupského působení. Byly napsány velmi srozumitelně a prostě, aby jim posluchači skutečně porozuměli. 19 z nich bylo určeno pro katechumeny. Zejména v nich vysvětloval svátosti pokání a křtu, dále rozebíral vyznání víry a další svátosti. Při psaní vycházel z Písma svatého a z apoštolské tradice. Jeho zpracování bylo zaměřené na každodenní život. Vysoká hodnota tohoto díla vedla papeže Lva XIII. k tomu, že Cyrila prohlásil učitelem církve.

ATRIBUT:

berla