svatý Lev I. Veliký

Sv. Lev I. Veliký se narodil koncem 4. století pravděpodobně v Římě, i když jeho rodiče pocházeli z Toskánska. O jeho životě před zvolením za papeže se dochovalo jen velmi málo. Víme, že mnoho let působil v Říme jako jáhen, působil ve správě církve a bránil se vyššímu postavení. Vynikal znalostmi písemnictví starých Řeků a Římanů i teologie. Byly mu svěřovány různé úkoly, dokonce i u císařského dvora. Zabýval se otázkami šíření bludů a postupy proti jejich šiřitelům. Lev byl též na žádost císařovny papežem Sitxtem III. vyslán do Galie, kde měl za úkol usmířit dva vojevůdce, protože spor o velení údajně ohrožoval bezpečnost říše. V té době (r. 440) papež Sixtus III. zemřel a na Petrův stolec byl jednomyslně zvolen právě Lev I.

Jako papež stále hájil nauku církve proti nesprávným učením. Všechny, kdo se odřekli bludů, přijímal zpět do církve. Snažil se o utvrzení pravé víry a o povzbuzení k přemáhání bludu. Biskupům dával rady týkající se vedení jejich úřadů

V roce 449 se na východě objevily spory týkající se především bludu mnicha Eutycha, který hlásal, že Kristova přirozenost božská a lidská splynuly a v převažující božské přirozenosti zmizela lidská. Eutychovi přívrženci si u císaře vyžádali svolání sněmu do Efezu. Jejich strana zvítězila, ale papež Lev I. pochopitelně usnesení sněmu neuznal. Potom svolal r. 451 obecný sněm do Chalcedonu. Zde byl blud odsouzen a Lev I. Ve svém listu objasnil katolickou nauku o božské a lidské přirozenosti Krista. Ke sporům však docházelo i nadále, proto Lev I. udržoval i dobré vztahy s císařským dvorem, aby dle svých možností přispěli k odstranění vyhrocených poměrů. Velké autoritu měl i v západních politických kruzích. Zasadil se o mírové jednání s hunským vůdcem Attilou a o několik později i Vandalem Geiserichem. Svým celoživotním působením si zasloužil, že se mu, jako prvnímu dostalo přídomku Veliký. Vynikal ctnostmi, moudrostí i kazatelskou činností. Zemřel 10 .11. 461, jeho ostatky byly uloženy v bazilice sv. Petra. Roku 1754 jej papež Benedikt XIV. prohlásil za učitele církve.

ATRIBUTY:

papež

PATRON:

·       Sperlongy

·       Říma

·       varhaníků

·       hudebníků

·       zpěváků

zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Merazhofen_Pfarrkirche_Decke_Papst_Leo_der_Gro%C3%9Fe.jpg