Panna Maria Lurdská

11. únor je den, kdy si připomínáme první zjevení Panny Marie v jeskyni Massabielle u Lurd Bernardetě Soubirous v roce 1858. Místo, kde došlo k těmto mimořádným událostem, se stalo významným cílem poutníků z celého světa.  Lurdy se staly nadějí pro velmi mnoho nemocných, nacházejí tam úlevu, někteří i uzdravení. Lurdy podnítily v církvi péči o trpící a nemocné. Není proto náhodou, že tento den se stal zároveň i Světovým dnem nemocných.

Vše začalo 11. 2. 1858, kdy čtrnáctiletá dívka chatrného zdraví Bernadeta šla se svou sestrou Toinettou a přítelkyní Jeanne nasbírat trochu dříví. Ve výklenku jeskyně měla první zjevení, kterému nikdo nevěřil, dokonce doma dostala výprask. V dalších dnech se na místo vracela a zažívala další zjevení, vždy se při nich modlila růženec a přijímala výzvy, jež k ní přicházely. Při jednom z nich odkryla pramen vody, když jí Panna Maria řekla, aby se napila a umyla. K místu měla přivést i kněze s procesím, ti ji však stroze odbyli. Ale i přes to k jeskyni přicházeli lidé se svícemi a dary. Teprve v březnu se jí zjevení představilo „Já jsem neposkvrněné Početí.“ Při předposledním zjevení konstatoval přítomný doktor zázrak, neboť Bernadettiny ruce neutrpěly žádné popáleniny při kontaktu s plamenem svíce. Poslední osmnácté zjevení nastalo 16. července, Bernadetta uviděla Neposkvrněnou i přes plot, který jeskyni uzavíral. Co si tehdy řekly, nevyšlo najevo.

Mons. Laurence, biskup, v jehož obvodu se Lurdy nacházely, podepsal v lednu 1862 pastorační list, v němž potvrdil pravost a právoplatnost Bernadettiných zjevení. Tehdy byl rovněž nad skalami vystavěn gotický kostel. K němu však z kapacitních důvodů byl brzy přistavěn chrám Svatého růžence. R. 1958 přibyl ještě chrám Svatého Pia X. a časem i kostel na druhém břehu řeky Gávy.

Toto poutní místo nám připomíná hlavní evangelijní hodnoty – pravou modlitbu, putující církev a eucharistii, návrat k Bohu, pokání a odvrácení se od hříchu a krásu milosti, jíž je Neposkvrněná Panna Maria plná.

To, co mnohé nejvíce přitahuje do Lurd, je právě onen léčivý pramen a zázračná uzdravení. Těch bylo potvrzeno okolo sedmdesáti, ale často se přehlíží, že nejzázračnějším uzdravením je uzdravení duše. Milostí obdržených na přímluvu Panny Marie bylo totiž bezpočet. Zázračný pramen je požehnaný prostředek. Ať už prostřednictvím uzdravení těla či duše, nás Panna Maria Lurdská vede ke Kristu. Pro poutníky se Lurdy staly příležitostí k rekapitulaci života, k osobní modlitbě, ke koupeli v nádržkách, kterými protéká voda z jeskyně, k procesím a křížové cestě.

zdroj obrázku: