sv. Petr Damiani

Sv. Petr Damiani, biskup, kardinál a učitel církve, je považován za jednoho z největších křesťanských autorů 11. století.

Narodil se v Ravenně r. 1007 do velmi početné a chudé rodiny. Otec mu brzy zemřel, matka opustila a on prožil strastiplné dětství. Nakonec se ho ujal starší bratr Damián, který byl knězem a zajistil mu prvotřídní vzdělání. Petr po něm přijal své druhé jméno. Po studiích se věnoval advokacii a výuce, což mu přinášelo poměrně hodně peněz i světských potěšení, nicméně on vnitřně tíhnul k přísného asketickému životu, chtěl se stát knězem a služebníkem církve.

Jeho vzorem se stal Romuald, poustevník z jeho rodného města Ravenny, Petr se přidal k malé komunitě poustevníků, kteří se věnovali modlitbě, kontemplaci, ale i různým praktickým úkolům, např. opisování rukopisů. V r. 1043 byl zvolen převorem. Na jednu stranu byl laskavý vůči chudým a opuštěným, na druhou energický a přísný, měl výborné organizátorské schopnosti. Založil pět dalších řeholních komunit a napsal pro ně několik příruček o mnišském a poustevnickém životě. Na srdci mu neleželo jen dobro mnišských komunit, ale i celé církve. Napomínal i některé biskupy a bohatší potulné mnichy nebo představené klášterů. Ve svých kázáních kladl důraz na konkrétnost skutků, vystupoval proti různým neřestem a nedostatkům. Měl také velký podíl na jednáních mezi papežem a císařem v bojích o investituru. R. 1057 přijal, i když ne s nadšením, funkci biskupa a kardinála. Dále bojoval proti svatokupectví, mravním nepořádkům mezi duchovenstvem a řešil celou řadu stížnosti, které se týkaly boje světské a duchovní moci. Podařilo se mu také např. rozmluvit rozvod krále Jindřicha IV.

Zemřel vyčerpáním ve Faenze na Popeleční středu r. 1072, když se vracel z jedné ze svých papežských misií. Pohřben byl v místním kostele. Roku 1832 byl prohlášen za učitele církve.

ATRIBUTY:

důtky, kardinálský klobouk,