sv. Marek

Svatý Marek, evangelista, je autorem nejkratšího a pravděpodobně nejstaršího evangelia, z nějž čerpali další.

O jeho osobním životě máme k dispozici několik údajů. Byl synem křesťanky Marie žijící v Jeruzalémě a mladším příbuzným apoštola Barnabáše. Markovo původní hebrejské jméno bylo Jan.

Připojil ses Barnabášem ke sv. Pavlovi na jeho první misijní cestě. Tu však předčasně ukončil a vrátil se do Jeruzaléma. Způsobilo to rozpor mezi Barnabášem a Pavlem, který již Marka na další misi brát nechtěl. Nakonec se však smířili a Pavel jej začal znovu nazývat spolupracovníkem. Kromě něj měl sv. Marek úzké spojení i s apoštolem Petrem, který ho označoval jako svého duchovního syna. Na základě tohoto vztahu se z Marka stal evangelista. Byl Petrovým tlumočníkem a zapisovatelem. Markův text je sice krátký, jeho styl je strohý, píše v kratších větách, používá zhruba 1345 řeckých slov, přesto však je výpravný a má v sobě kreativitu. Evangelium začíná vyprávěním o kázání Jana Křtitele na poušti, která bývá považována za „domov lvů“. Proto je Marek symbolicky zobrazován se lvem, někdy s okřídleným. Marek Ježíše obestírá určitým mesiášským tajemstvím, popis jeho zázraků zabírá necelou polovinu textu. Představuje Krista jako osobu, která koná mimo zraky lidu, tím vzbuzuje otázky. Evangelium však popisuje i přibližování se Božímu království, ale i Ježíšovu závěrečnou cestu do Jeruzaléma, křížovou cestu na Golgotu, kde sledující římský setník vyznává: „Tento člověk byl opravdu Boží syn.“

Závěr Markova života je znám jen z tradice, která je spíše legendárního charakteru. Podle Eusebiových Církevních dějin založil alexandrijskou církev a stal se jejím prvním biskupem, zde také zemřel jako mučedník. Jeho ostatky byly v 9. stol. pravděpodobně přeneseny do Benátek, s nimiž je evangelista proto úzce spjat.

 

PATRON:

chovatelů dobytka, koželuhů,

lékárníků, optiků,

překladatelů, notářů, sekretářek,

Benátek, Padovy

 

ATRIBUT:

lev

 

Zdroj obrázku:

https://www.rodon.cz/admin/upload/ModuleIkona/10266.jpg