památka Všech věrných zemřelých

tea lights, candles, light-2223898.jpg

Dnešní památka navazuje na předešlý svátek Všech svatých. Soustředíme se na zemřelé toužící po naší pomoci, aby mohli patřit mezi svaté v nebi. Církev na své zemřelé vždy pamatovala modlitbou a každé slavení mše svaté obsahuje i vzpomínku na mrtvé.

Po ustanovení „Všech svatých“ na 1. listopad se v západní církvi následujícího dne pozvolna začala slavit i výroční vzpomínka na zemřelé. Slavení této vzpomínky zavedl v r. 998 benediktinský opat Odilo z Cluny. Postupně se rozšířila, roku 1300 byla údajně schválena v Římě. Papež Benedikt XIV. tento zvyk potvrdil r. 1748. K rozšíření na celou církev došlo však až v roce 1915.

Od všech památek světců se tato liší tím, že při této památce nejde o obdarování nás samých, ale těch, které si připomínáme. Je to den milosrdenství, které je očekáváno od nás. Den, v němž máme napodobit Boží milosrdenství a někomu otevřít nebe. Jde o získávání plnomocných odpustků, které můžeme získávat duším v očistci po celý týden listopadového oktávu.

V tento den chodí ke hrobům věřící i nevěřící, nosí na ně květiny a zapalují svíčky – což je naše symbolika věčného života a vyjádřené přesvědčení, že život smrtí nekončí. V tom je naše naděje. „Nevyhnutelnost smrti nás sice skličuje, ale utěšuje nás zaslíbení věčného života; vždyť život těch, kdo v tebe věří, nezaniká, ale ve smrti se naplňuje, a když se rozpadne naše pozemské obydlí, dostaneme u tebe domov věčný.“